مشکلات و بیماریهای بنفشه آفریقایی

بخش اول: آسیب های برگی

لکه های آب (Ring spots-  Water Spots )
یک آسیب برگی رایج در بنفشه آفریقایی لکه های ناشی از آب سرد روی برگ هاست. ریختن قطرات آب سرد روی برگها موجب پیدایش  لکه هایی حلقوی سفید و زردرنگ در محل ریزش آب می شود. بنابراین بهتر است در صورت خیس شدن برگ ها بی درنگ آنها را خشک کنیم. از طرفی آبیاری با آب سرد هم موجب بروز لکه هایی بی رنگ ( کرم یا شیری رنگ) در بافت برگ خواهد شد.اگر دمای آب 5 تا 8 درجه سرد تر از برگ باشد این عارضه رخ می دهد. این آسیب برگی مخرب و کشنده نیست اما ظاهر ناخوشایندی برای گیاه ایجاد می کند. برای جلوگیری از این آسیب برگی باید گیاه را از زیر ( پر کردن زیرگلدانی از آب) آبیاری کنیم. قرار دادن آب به مدت یک شب در دمای اتاق ( یا گرم کردن آب تا 25-26 درجه سانتی گراد) موجب هم دما شدن آب با برگ ها خواهد شد. از طرفی ابتدای صبح یا هنگام شب که برگ ها سردترهستند، اختلاف دمای آب و شاخساره گیاه کمتر بوده آبیاری با اطمینان بیشتری انجام می شود. به این صورت شوک ناشی از اختلاف دمای آب و بافت برگ به حداقل خواهد رسید.

پوسیدگی 
بنفشه های آفریقایی دچار پوسیدگی طوقه و ریشه علایم ظاهری بروز می دهند، مثلا برگ های خارجی اطراف گیاه پژمرده شده و حالت افتاده به خود می گیرند و برگ های کوچکتر مرکزی گیاه از رشد باز می مانند حتی ممکن است سیاه و چروکیده و خشک شوند. علل این بیماری قارچی عبارتند از آبیاری بیش از حد، نامناسب بودن شرایط زهکشی محیط کشت، تجمع نمک زیاد اطراف طوقه یا بیش از حد عمیق کاشتن طوقه گیاه در نتیجه رطوبت بیش از حد اطراف طوقه و ریشه ها تجمع می یابد. هیچ درمانی برای آسیب های برگی ناشی از پوسیدگی وجود ندارد. بنابراین باید از طریق آبیاری و زهکشی مناسب از آن پیشگیری کرده و نیز برای جلوگیری از آلوده شدن سایر گیاهان ظرف های کشت را  با استفاده از محلول آب و مایع سفید کننده ( وایتکس) ضدعفونی کرد.

پوسیدگی دمبرگها 
ساقه و برگ های بنفشه افریقایی به راحتی توسط تجمع املاح ناشی از مصرف کودهای شیمیایی آسیب می بینند. تجمع نمک به خصوص در گلدان های سفالی مشکل ساز است. دمبرگ های بنفشه آفریقایی هنگام تماس با لبه های گلدان سفالی آسیب می بینند و می پوسند ( بیشترین تجمع نمک در لبه های گلدان سفالی است که به شکل بلورهای سفید یا زرد رنگ به راحتی قابل تشخیص است).
برای جلوگیری از این مشکل بهتر است از گلدان های پلاستیکی برای کاشت بنفشه آفریقایی استفاده کنید. و نیز به محض مشاهده ی بلورهای سفیدرنگ نمک روی سطح خاک یا لبه های گلدان، با مقدار فراوان آب ، خاک را آبشویی کرده ( مقدار زیادی آب را از بالا به گلدان اضافه کرده و اجازه میدهیم از زهکش های ته گلدان خارج شود تا املاح و نمک های اضافی را از خاک شسته و خارج کند) یا اقدام به تعویض محتوی خاک گلدان نمایید.

سفیدک پودری ( حقیقی)
گاهی لکه های آرد مانند سفید رنگی رو برگ ها و دمبرگ ها مشاهده می شود ( گویی روی برگ ها آرد پاشیده شده). عامل این عارضه بیماری قارچی ست که به ویژه در شرایط سرد و مرطوب بروز می کند. کنترل سفیدک حقیقی از طریق اسپری کردن با یک محلول قارچ کش نظیر بنومیل به راحتی صورت می گیرد.

زنگ بوتری تیس (Botrytis Blight)
زنگ بوتری تیس در بنفشه آفریقایی یک بیماری قارچی است که موجب می شود برگ ها حالتی زنگ زده به خود بگیرند. علایم این مشکل برگی به صورت نقاط و لکه های قهوه ای سوخته یا خاکستری رنگ روی برگ هاست.این مشکل بیشتر در شرایط گرم و مرطوب با تراکم زیاد گیاهان و تهویه و جریان هوای کم ایجاد می شود. برای تیمار بنفشه آفریقایی که به بوتری تیس دچار شده باید تمام برگ های مرده و آسیب دیده و آلوده را حذف کرده و گیاه را به محلی با تهویه و جریان هوای مناسب ( و دور از سایر بوته ها) منتقل کرد. محلول پاشی توسط یک قارچ کش سیستمیک ( مثل بنومیل) نیز مفید خواهد بود. بوتری تیس اغلب پس از حمله ی کنه ها به گیاه اتفاق می افتد بنابراین کنترل این آفت برای جلوگیری از آسیب های برگی آینده بسیار مهم است. برای پیشگیری از بلایت ناشی از بوتری تیس گیاهان را با فاصله مناسب از هم به صورتی که برگ های بوته های مجاور با هم در تماس نباشند قرار داده و از خیس شدن برگ ها جلوگیری کنید.

زرد شدن برگ ها
زرد شدن برگ های بنفشه آفریقایی می تواند به علل مختلفی رخ دهد.
برخی آفات و بیماری های قارچی موجب زردی برگ ها می شوند. ولی چون زردی برگها به علل دیگری هم رخ میدهد وجود آفت و بیماری ها را از روی علایم دیگری می توان تشخیص داد.
آبیاری کم و خشک شدن بیش از حد محیط کشت  گاهی موجب زردی برگ هاست. از طرف دیگر آبیاری بیش از حد هم از طریق پوسیدگی طوقه و ریشه ها موجب قهوه ای شدن و افتادن برگ ها می شود. ازین رو باید در آبیاری بنفشه آفریقایی دقت کرده هنگامی اقدام به آبیاری کنیم که سطح خاک خشک شده. 
گاهی زرد شدن برگ ها ناشی از کمبود مواد غذایی ( به خصوص نیتروژن) است. برای این منظور پس از کنترل سایر عوامل فوق  و اطمینان از عدم وجود بیماری ، باید با کودهای مخصوص بنفشه آفریقایی گیاه را تغذیه کنید.
در صورت استفاده از نور طبیعی آفتاب، هنگامی که در تابستان شدت نور زیاد است رنگ برگ ها به سبز روشن و سپس زرد می گراید و اگرتابش آفتاب مستقیم سوزان روی برگ ها ادامه یابد موجب ایجاد نقاط و لکه های سوخته روی برگ ها خواهد شد. برای این منظور بهتر است در تابستان گیاهان را از تابش مستقیم آفتاب حفظ کنیو. 

بخش دوم: عدم گلدهی

کوددهی:
بنفشه های آفریقایی با برگ های رنگ پریده و گلدهی بسیار کم، نیاز به تغذیه مصنوعی دارند. از یک کود شیمیایی با فرمول 20-20-20 یا 15-30-15 هفته ای یک بار استفاده کنید. کودهایی با عدد دوم بزرگ تر مقدار فسفر بیشتری داشته و به عنوان کودهای تقویت گلدهی شناخته شده اند. قابلیت انحلال این کودها در آب، امکان استفاده آسان به هنگام آبیاری را فراهم می کند.
* هیچ گاه کود را بیش از میزان توصیه شده روی بسته بندی به کار نبرید.
* هنگامی که خاک بیش از حد خشک و گیاه تشنه است از محلول کود استفاده نکنید.

آبیاری:
سعی کنید خاک همیشه مقداری رطوبت داشته باشد. هنگامی که سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید. محیط کشت اشباع از آب احتمال پوسیدگی را افزایش داده و خشکی بیش از حد خاک موجب خشک شدن غنچه های تازه تشکیل شده می شود. ازین رو دقت در آبیاری برای گلدهی خوب لازم است.
* آبیاری فیتیله ای – به شرط اجرای درست- روش بسیار خوبی برای تامین رطوبت پایدار و مناسب خواهد بود.

نور:
بنفشه آفریقایی برای گلدهی به نور خوب حدود 10 تا 14 ساعت در روز نیاز دارد.( به توضیحات مربوط به شرایط نگهداری مراجعه کنید). در نور کم دمبرگ ها دراز وبه سمت بالا کشیده شده و برگ ها تیره می شوند. گیاه از فرم پهن افقی خارج شده و به ندرت و به تعداد کم گل می دهد.
نور بیش از حد نیز موجب کاهش گلدهی می شود.

محیط کشت و تعویض گلدان:
بنفشه آفریقایی ریشه های بسیار ظریفی دارد. برای گلدهی این ریشه ها باید سالم بوده و خوب توسعه یافته باشند. اگر گیاه در خاک فشرده یا سنگین کشت شود گل نخواهد داد. برای کاشت از ترکیب پیت موس و پرلیت به نسبت مساوی استفاده کنید. بنفشه های آفریقایی سالی یک بار نیاز به تعویض خاک دارند. چون به دلیل استفاده مکرر از کودهای شیمیایی و نیز به دلیل املاح موجود در آب محیط کشت به مرور اسیدی تر می شود و نیز تجمع املاح برای ریشه ها مضر است.
از طرفی بنفشه آفریقایی در گلدان کوچک تر بهتر عمل می کند زیراحجم بیشتر خاک خیس اطراف ریشه ها احتمال بیماری ها قارچی و باکتریایی را افزایش میدهد.از گلدانی استفاده کنید که قطر دهانه آن تقریبا یک سوم قطر بوته باشد.
*چنانچه اندازه گلدان نسبت به بوته بزرگ باشد گیاه گل نخواهد داد.
*گلدان های سفالی و سرامیکی به دلیل مشکلات ناشی از تجمع املاح و نیز شوک سرما به ریشه های حساس بنفشه آفریقایی، چندان برای این گیاه مناسب نیستند. ازین رو بهتر است از گلدان های پلاستیکی برای کاشت استفاده کنید.
*اندازه مناسب برای کاشت اغلب بوته ها قطر دهانه 8 یا 10 سانتی متر است.

سایرعوامل
دمای مناسب برای گلدهی بنفشه آفریقایی 18 تا 25 درجه است. دمای بالا مانع گلدهی می شود.
رطوبت نسبی خیلی کم و خشکی هوا نیز گاه موجب خشک شدن غنچه ها میشود. در صورت خشکی بیش از حد هوا یک سینی پر از آب در نزدیکی بوته ها قرار دهید تا از طریق تبخیر سطحی رطوبت نسبی افزایش یابد.
پاجوش های زیاد روی ساقه اصلی نیز نه تنها فرم و شکل بوته را به هم می زنند بلکه موجب کاهش گلدهی نیز می شود. بهتر است پاجوش های اضافی را پیش از اینکه خیلی بزرگ شوند حذف کرده و تنها یک طوقه اصلی را در یک گلدان نگه دارید.

گاه علی رغم مساعد بودن تمام شرایط و سالم بودن گیاه، بوته بنفشه آفریقایی همچنان به رشد رویشی ادامه داده و گل نمی دهد. در چنین شرایطی ایجاد یک تنش یا شوک می تواند موجب تحریک گیاه به گلدهی شود. این شوک می تواند به صورت تنش خشکی ( اجازه دهید گیاه کمی پژمرده شود سپس اقدام به آبیاری کنید) یا تنش حرارتی ( کاهش موقت دما و مجددا افزایش دما به میزان عادی) باشد. فقط پیش از ایجاد تنش باید از مساعد بودن تمام عوامل و نیز سلامتی گیاه اطمینان حاصل کنید.